Dr. Illés Károlyné hosszú idők óta meghatározó egyénisége a Kárpát-medencei hagyományos hímzőkultúra életben tartásának, továbbéltetésének és széles körben való megismertetésének. Fiatalkorában mestereitől sajátította el azokat az ismereteket, amelyek segítségével sajátos formavilággal rendelkező alkotóművésszé vált. Hímzőként szinte minden tájegységgel foglalkozik, de alkotótevékenységében meghatározó a Békés megyei szabadrajzú gyapjú, a szűcs, és a szálán-varrott hímzés. Évtizedek óta gyűjti a dél-alföldi régió népi textíliáit, elemzi őket, s ezek felhasználásával a mai lakás- és öltözködés kultúrában használható darabokat tervez. A Békés Megyei Népművészeti Egyesület alapító tagja, örökös titkára, emellett a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Országos Hímző Szakmai Bizottság elnöke, több hímző kiadvány szerzője és illusztrátora. 1984-ben a Népművészet Ifjú Mestere, 1989-ben a Népi Iparművész, 2003-ban a Népművészet Mestere címmel tüntették ki. Három alkalommal Magyar Kézműves Remek Díjat kapott. 2019-ben Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben, 2021-ben Élő Népművészetért elismerésben részesült. 2022-ben a pápai stóla tervezéséért a Magyar Köztársasági Hivatal elismerését vehette át.
A’80-as évek közepétől oktat hímzést és szövést fiatalok és felnőttek számára. Iskolateremtő hímzőmesterként az országon belül és határainkon túl is kiemelt figyelmet fordított a tehetségek felkarolására. Tanítványai ma már nagy számban ismert alkotók, maguk is pályázatok elismert díjazottjai, oktatók, szakkörök vezetői.
Illés Vanda művészettörténész, Dr. Illés Károlyné leánya a családi hagyományokat viszi tovább. Népművészet Ifjú Mestere és Junior Príma-díjas hímzőként haladó szemlélettel nyúl motívumkincsünkhöz, a kortárs iparművészet felé közelítő alkotásai elsősorban a viselet terén, gyakran neves divattervezőkkel együttműködésben születnek meg. A Hagyományok Háza munkatársaként számos országos pályázatot szervezett, illetve szakmai programokat különböző népi kézműves területen.
Bogárné Szőke Erika Népi Tárgyalkotó Iparművész végtelen szorgalommal, nagy technikai tudással, precizitással vállalta fel a tradicionális hímzőkultúra továbbadását, ennek érdekében több településen, több korosztály számára is közösségeket működtet.
Czikó-Misik Mónika kilencévesen, általános iskolai rajztanára, Dr. Illés Károlyné oktatásával hímezte első könyvjelzőjét, s ezt követően egyre inkább elmélyült a hímzőkultúra megismerésében, az alkotásban. Saját hitvallása szerint kezdetben a hímzés öröme, szépsége, ma már a hímzésminták felgyűjtése, kutatása motiválja. A Békés megyei szűcshímzés alkalmazásával készült saját tervezésű ruhái országos divatbemutatók gyakori szereplői.
Jenei Anikó Népi Tárgyalkotó Iparművész, kézi és gépi hímző oktatóként és egyéni alkotóként is ismert és elismert. A kalocsai hímzés szakavatott ismerője és művelője, elkötelezett alkotói és oktatói munkássága nagyban hozzájárul annak továbbéltetéséhez.
Kudlákné Balázs Noémi hímző és csipkekészítő családi örökségként hozta magával a szépség szeretetét, a hímzés művelését és a máshogy gondolkodás képességét. Dr. Illés Károlyné kitárta előtte a hímzés csodálatos világát, tanulni és tanítani is megtanította. Alkotóként az új területek felfedezése, a feldolgozások újszerű megfogalmazása jellemzi, oktatóként az ismeretei megosztása, a közösség éltetése nyújt örömet számára.
Pap Julianna Bernadett mezőkövesdiként beleszületett a matyó népművészetbe, de akkor vált hivatásává a hímzés, annak művelése és tanítása, amikor Dr. Illés Károlyné osztályában megszerezte a hímző és oktató szakképesítést. Sokféle stílus, technika ismerete jellemzi, az autentikus elemek mellett szívesen kísérletezik újszerű dolgokkal, saját és az általa vezetett szakkör alkotásai rendszeresen és sikerrel szerepelnek országos kiállításokon. A Matyó Népművészeti Egyesület elnöke, 2022-ben elnyerte a Népművészet Mestere címet.